.

Gram Altın, Cumhuriyet, Yarım ve Çeyrek Altın

.


■ Külçe Döviz Bürosu, Konya'da faaliyet göstermektedir. Döviz büromuzdan, gram altın, külçe altın, cumhuriyet altını, yarım altın ve çeyrek altın satın alabilirsiniz. Aynı şekilde, bu tip altın cinslerini büromuzda bozdurabilirsiniz.

■ GRAM ALTIN; İstanbul altın rafinerisi üretimi olan gram altınlar, Ülkemizin ve dünyanın her yerinde gerçek değeriyle işlem görür. Gram altın satın alırken veya satarken işçilik farkı ödemezsiniz. İşçiliği olmayan bu altınlar, özellikle tasarruf yapmak isteyenlerce, büyük ilgi görmektedir.

■ CUMHURİYET ALTINI : Cumhuriyet altını olarak da anılan tam altın, aslında bir tam Cumhuriyet altını ağırlığında olduğu için “Tam Altın” adı verilmiştir.

■ YARIM VE ÇEYREK ALTIN; Yarım ve çeyrek altında aslında bir cumhuriyet altınıdır. Ancak üretiminde Cumhuriyet altınının yarısı ya da çeyreği kadar hammadde kullanıldığından buna göre isimlendirilmiştir.

■ Darphane ve damga matbaasında kulpsuz olarak üretilen Cumhuriyet (tam) altınları 7 gram, çapı ise 30 mm’dir. Günümüzde hala sürdürülen özel günlerde altın hediye etme geleneği, daire şeklinde olan altınlara kulp eklenmesi ihtiyacını da beraberinde getirmiştir.


ARA

WHATSAPP